VIP SEKCE Mapa stránek JAZYK:

Princip činnosti lamelových kompresorů

Parametry a charakteristika

Rotační lamelové kompresory MATTEI jsou vyvinuty pro průmyslové použití v nepřetržitém provozu, vyznačují se stabilním výkonem, vysokou spolehlivostí a nízkými nároky na údržbu.

 

 

 

Princip činnosti

Rotační lamelové kompresory jsou tvořeny válcovým statorem, ve kterém se otáčí excentricky umístěný rotor. Rotor je opatřen štěrbinami, ve kterých se pohybují zasunovatelné destičky - lamely. Při otáčení rotoru na lamely působí odstředivé síly a míra vysunutí křídel je v každé poloze omezena jejich vzdáleností od stěny statoru. Tím dochází ke vzniku prostorů, jejichž objem se při otáčení rotoru plynule mění.

Nasátý vzduch je tak bez pulsů stlačován v objemech ohraničovaných rotorem, statorem a lamelami. Styčné plochy statoru a křídel jsou od sebe odděleny olejovým filmem, který zamezuje přímému styku jednotlivých dílů agregátu a tím i jejich opotřebení. Vstřikovaný olej slouží kromě mazací a těsnící funkce také jako odvaděč tepla uvolňujícího se při kompresi.

Lamelové kompresory MATTEI mají hřídel rotoru uloženou v přesných kluzných ložiscích. Tento způsob uložení je tichý a má delší životnost než valivá ložiska. Valivá ložiska jsou konstrukčně nezbytná jen tehdy, když se rotor musí otáčet uvnitř válce se 100% axiální přesností, což je nezbytné v případě šroubového kompresoru.

 

 

 

Kompresor je poháněn 4 - pólovým asynchronním elektromotorem, se kterým je propojen pomocí přímé pružné spojky. Tato skutečnost má velmi příznivý vliv na spotřebu energie. Zabezpečuje zároveň vyšší spolehlivost, minimum vibrací a velmi nízkou hladinu hluku.

Pro všechny kompresory MATTEI je charakteristická jednoduchá konstrukce omezující na minimum možné zdroje poruch. Kompresor běží v nízkých provozních otáčkách - cca 1.460 ot./min., čímž je zabezpečena nízká hlučnost agregátu i bez akustického krytu a nízká spotřeba elektrické energie.

 

Všechny kompresory jsou standardně vybaveny cyklónovým odlučovačem kapek, který je umístěn za dochlazovačem kompresoru (kombinovaný chladič pro chlazení oleje a výstupního vzduchu).

Všechny kompresory MATTEI jsou vyrobeny v antivibračním provedení a verze s označením AC jsou rovněž vybaveny akustickým krytem v souladu s požadavky normy UL 94 HF 1. Velká část krytu je snadno odnímatelná a umožňuje běžné servisní zásahy.


 

Video s ukázkou principu činnosti lamelových kompresorů Mattei - 4 kW - 55 kW

 

Video s ukázkou principu činnosti lamelových kompresorů Mattei - 55 kW - 250 kW

 

Soubory ke stažení

Kompresory MATTEI - široké průmyslové uplatnění.pdf1.3 MB
Kompresory MATTEI -domněnky a skutečnost.pdf223.2 kB
Porovnání křídlové - lamelové - šroubové - kompresory.pdf1.5 MB